Yazı kategorisi: Eleştiri

Wattpad: Bir Ergenlik Sorunsalı

whattpad-hesabc4b1-silmeWattpad’i bilmeyenimiz yoktur sanırım. Eğer bilmeyenler varsa kısaca açıklayalım. Wattpad, insanların hikaye, roman, şiir vb. içeriklerini paylaştığı bir ortam. Başta harika bir şekilde işliyor olmasına rağmen durumu şu an pek iç açıcı görünmüyor.

Elbette harika içerikleri olan kişiler de var, onlara bir lafım yok ama Wattpad şu an sadece ergenlerin fantazilerini paylaştığı bir ortamdan başka bir şey değil maalesef. Örnekler vermem gerekirse; çok fazla “Kore” ile alakalı hikaye vb. şeyler var. Sanırım K-POP ve K-DRAMA’nın ülkemizde de popüler olmasının getirdiği bir durum.

Buna da tamam. Ama bazı kızlarımız kendilerini dizilerdeki ünlü erkek oyuncularla aynı şehirde, apartmanda falan hayal edince ortalık karışıyor. Mesela bir hikaye gördüm; kız, Kerem Bürsin ile karşı komşu olarak hayal etmiş kitabında. Bence komik. Şimdi diyebilirsiniz, “sanane, herkesin hayali var!” diye.

Evet, haklısınız. Herkesin bir hayali olmalı. Ama benim bu serzenişim bu kızın hayaline değil. Benim eleştirdiğim nokta, edebiyatın bu kadar sığlaştrılmış olması. Wattpad’ten çok güzel işler de çıkıyor, hepimiz görüyoruz, bir kısmı basılıyor yayınevleri tarafından. (ki onları da okuma fırsatı bulamadım.)

Bu arada bir kitabın çok okunmuş olması onun çok değerli olduğunu asla göstermez bence. Neden mi? Size bir örnek vereceğim şimdi. Bir hikayemsi bir şey var (evet, hikayemsi diyorum çünkü o şeye “hikaye”  diyerek edebiyata haksızlık edemem.) ve bu şeyin adı “KUZEN.” gibi bir şey. Wattpad’te bulabilirsiniz eğer hala oradaysa.

Bu şeyin roman olmayı bırakın hikaye olmakla bile alakası yok. Tamamen goygoyuna yazılmış bir şey. Eğer KUZEN.’in yazarı bunu okuyorsa alınmasın lütfen. Aklıma şuan için bu geldi.

Vel hasılı kelam, Wattpad günümüzün online Servet-i Fünün dergisi olabilirdi. Servet-i Fünün da ne diyorsanız buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Siz yazdıklarım hakkında ne düşünüyorsunuz? İstediğiniz her şeyi yorum olarak yazabilirsiniz, tüm görüşlere açığım.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s