Yazı kategorisi: Eleştiri

İnstagram İçin Yaşıyoruz!

wsi-imageoptim-instagram-stories-promote-380x560
Hikaye özelliği, İnstagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden.

İnstagram… Ne büyülü bir alan, değil mi? Hemen hemen hepimizin bir tane İnstagram hesabı vardır herhalde. Burada bizim için önemli olan anları paylaşırız. Fakat bazılarımız bunu abartıyor. Her yediği şeyi oraya koyanı gördü bu gözler. Nedenini bilmiyorum ama sanırım insanlar orada sosyal olduğunu göstermek istiyor. Hoş, hiç tanımadıkları insanları sırf takipçi sayıları artsın diye eklemeleri kadar garip bu durum da.

 

Belki bana şuanda “ne saçmalıyor bu?” diyebilirsiniz ama gerçekten bu sosyal medyayı ne hale getirdiğinizi anlamaya çalışıyorum. X kişisi sürekli içtiği kahveyi, çayı paylaşıyor. Demek ki kahve içmek için onun için bir lüks. Burdan bunu anlıyorum ben. Tamam, farklı bir ülkeye, kültüre ait bir kahveyi çekip yüklersin ama 3 dakikada erkek olarak benim bile yapabildiğim Türk kahvesini lütfen çekip atmayın artık.

Ha kahve demişken Starbucks’tan bahsetmemek ayıp olurdu. Starbucks aslında bugün bir kahveci olmaktan çıkıp özellikle Z kuşağının sırf İnstagram’a tall boy macchiatosunun fotoğrafını koymak için geldiği bir yer haline geldi. Foursquare ve Swarm uygulamalarının popüler olduğu zamanlarda da insanlar sürekli Starbucks’ta check-in yapmaktaydılar. Çünkü Starbucks’ın bir havası vardı.

Ben Starbucks’a hiç gitmedim. Doğruyu söylemek gerekirse gitmeye niyetlendim ama ablam Starbucks kahvelerinde “fil” dışkısı bulunduğunu söyledi. İnternette şöyle bir araştırma yaptığımda ablamın pek de haksız olmadığını gördüm. Doğrusunu Allah bilir.

Madem İnstagram hikayelerinden gidiyoruz, rahatsız olduğum bir diğer nokta da insanların sırf “hava atmak” için Yeni Rakı, Efes vb. markaların alkollü içeceklerini markaları gözükecek şekillerde yayınlamaları. Alkollü içeceklere karşı olmakla beraber kimsenin hayatına karışacak değilim. Benim burada değinmek istediğim nokta, onları caka satmak için kullanmayın. Fazlasının sonu siroz, bilin istedim. 🙂

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum olarak paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

Keyifli günler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s