Yazı kategorisi: Genel

Değişik Bir Dil: Arapça!

Bu aralar kafayı Arapça ile bozmuş bulunuyorum. Aslında her şey umreye gittikten sonra oldu. Kendime bu dili öğreneceğim dedim orada çektiğim zorluklardan sonra. Neyse, işin içine girdikten sonra daha da karıştı her şey 🙂 Arapça bir okyanus misali…

Öncelikle internetten Google’da “Arapça öğrenmek istiyorum” diye sorgulattıktan sonra önünüze gelen sitelerin %90’ı size Modern Standart Arapça (Fusha) öğretmek için yapılmıştır. Fusha, Kuran Arapçası’dır ve şu an dünyada hiçbir Arap tarafından anadil olarak konuşulmamaktadır. Hatta siz Fusha konuştuğunuzda bazı Arapların güldüğünü bile görebilirsiniz 🙂 Bu durumu Iraklı arkadaşıma sorduğumda o da doğruladı, Fusha konuşulunca gülüyorlarmış 🙂 Çünkü kulağa çok eski geliyor dedi. Hatta şöyle ekledi: “Düşün ki biri sana Göktürkçe bir şeyler diyor. Aynı şey”. Peki bu Fusha hiçbir yerde mi kullanılmıyor? Tabiki de kullanılıyor. Resmi yazılar, gazeteler, televizyonlar… Araplar Fusha anlıyorlar ama sokakta konuşulan dil değil.

E bu Araplar ne konuşuyor o zaman diyorsunuzdur şu an muhtemelen. Her bir ülkenin ayrı bir lehçesi var. Öyle ki bazen aynı ülke içinde dahi farklı lehçeler kullanılıyor. Bu farklı lehçelerin bazen gramer kuralları bile birbirinden farklı olabiliyor. Mesela بكتب kelimesi Suudi Arabistan’da “yazıyorum” anlamına gelirken Birleşik Arap Emirlikleri’nde “yazacağım” anlamına geliyor bildiğim kadarıyla. Garip olan şu ki Araplar birbirini çoğunlukla anlıyor. Büyük bir çoğunluk Mısır lehçesini anlayabiliyor. Mısır’ın dizi ve filmleri sayesinde.

Fakat Batı’ya doğru gidildikçe anlaşılma oranı düşüyor. Mesela tüm Arap arkadaşlarım Fas lehçesini anlayamadığını söylüyor. Çünkü çok fazla Fransızca kelime ihtiva ediyormuş.

Hangisini öğrenmeliyim diye sorarsanız, bence bir lehçe seçilip o öğrenilmeli. Zaten lehçeler arasında ortak şeyler var. Eğer Fusha öğrenirseniz herkes sizi anlar ama siz herkesi anlar mısınız bilemem. Ayrıyeten lehçelerin gramer kuralları daha kolay. Fusha daha ağır bir dil dil bilgisi bakımından. Bir çok fiil çekim tablosu falan var.

Siz ne düşünüyorsunuz? Arapça öğreniyorsanız veya herhangi bir fikriniz varsa lütfen paylaşın 🙂

Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s